18.-19.5. Farma v jeskyni ve spolupráci s Centrem současného umění DOX pořádají konferenci o vlivu politického marketingu a o vztahu voličů s politiky. Konference je součástí nově připravovaného projektu Farmy v jeskyni Online Hero.

Publikováno: 2. 5. 2023

Konference souboru Farma v jeskyni zkoumá ‚‚svůdné“ marketingové praktiky politiků

Když politici získají naši důvěru, jsme pro ně schopni udělat ledacos. Změnit si profilovou fotku, koupit si flanelovou košili, vsadit si ve sportce, ale taky se pohádat s partnerem nebo vykolejit vlak. Skrze televize a obrazovky chytrých telefonů politici nepozorovaně vstupují do intimity našich obýváků, ložnic, skříní i peněženek a ovlivňují naše každodenní rozhodnutí. Potřebují naše hlasy a podporu, zatímco my u nich hledáme pochopení, starostlivost, odhodlanost a výhled lepšího života... 

Soubor Farma v jeskyni organizuje 18. a 19. května v Centru DOX konferenci s názvem Pouto mezi politikem a voličem: Kam nás mohou kampaně „svést“? otevírající veřejnou diskuzi o citové vazbě mezi politiky a voliči i o vlivu politických kampaní a dezinformací na naše osobní životy. Během čtyř panelů budou marketéři, psychologové, odborníci, novináři, umělci i edukátoři společně diskutovat nad klíčovými otázkami, mezi které patří: Kde jsou hranice rozdělující „zdravý“ politický marketing od manipulace? Jak vlastně funguje vzájemný vztah mezi politikem a voličem? Kým jsou dezinformátoři v osobním životě a jaké jsou jejich niterné motivace? Jak se v dostupných informacích a našem vztahu k politikům „neztratit“?

HOSTÉ

Na konferenci vystoupí šéf marketingu předvolební kampaně prezidenta Petra Pavla Martin Klčo, psycholog Dalibor Špok, politoložka Anna Shavit, spoluzakladatelka Institutu politického marketingu Alžběta Králová, expert na dezinformace Jaroslav Valůch, odbornice na propagandu v Severní Koreji Nina Špitálníková, novinář a zakladatel projektu Hlidacipes.org Ondřej Neumann, socioložka Marie Heřmanová, psychoterapeut Adam Táborský, umělec Epos 257, autorka profilu @Jsemvobraze Johana Bázlerová, zástupci projektů Fakescape a FAKT? a další. 

PROJEKT

Zajímá nás, co se skrývá pod řetězovými maily, algoritmy, trolími farmami či ruskou propagandou, které diskuzím o dezinformacích dominují. Chceme odkrývat příběhy skutečných lidí, jejich motivace, přesvědčení a sny. Hledáme tak možné způsoby přemostění zákopů rozdělujících naši společnost, které někteří politici ve vlastní prospěch prohlubují,“ uvedla za soubor Markéta Hrehorová, výzkumnice a koordinátorka konference.

Konference je součástí projektu zahrnujícího uměleckou a edukační linii. V umělecké části vznikne multimediální inscenace a výstavní instalace. V edukační pak konference, workshopy a další programy. Vrcholem projektu bude zmíněná inscenace s premiérou v prosinci tohoto roku. Dílo sleduje, jak se novinářka a letošní laureátka Ceny Ferdinanda Peroutky Ivana Svobodová „propadla“ do příběhu „prvního českého teroristy“, který v důsledku dezinformační kampaně téměř vykolejil dva vlaky. Soubor v připravovaném představení pracuje s prvky pohybového divadla, živé hudby a video-artu. 

Ivana Svobodová se vydává do nekomfortních situací – do válečné zóny na Ukrajině nebo do přímé konfrontace s populisty a dezinformátory. Není však typickou novinářkou. Hledá hodnoty na místech a u lidí, kde je obtížné je hledat, přesto neztrácí zájem o názor druhých, jakkoli je odlišný. Nepovyšuje se, ale naslouchá. Tento přístup, založený na empatii a dialogu, může být ,cestou‘, jak přestat rozeštvávat a jak hledat vzájemný respekt v naší značně polarizované společnosti,“ uvedl režisér a umělecký ředitel Farmy v jeskyni Viliam Dočolomanský, který během konference prozradí více nejen o nové inscenaci.

Mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni je v České republice průkopníkem fyzického divadla a autorských inscenací vycházejících z neprobádaných aktuálních témat se značným společenským dosahem. Noří se do témat, která zpracovává prostřednictvím různorodých uměleckých tvarů a vzdělávacích formátů. Za 20 let své existence reprezentoval Českou republiku na 3 kontinentech a ve více než 60 městech a za svoji tvorbu obdržel řadu ocenění. Je jediným rezidenčním souborem Centra současného umění DOX.

Konference je součástí projektu „Online Hero“, podpořeného Fondy EHP 2014-2021, Ministerstva kultury České republiky a Magistrátu hl. města Prahy. 

PROGRAM

POUTO MEZI POLITIKEM A VOLIČEM: KAM NÁS MOHOU KAMPANĚ SVÉST“?

čtvrtek 18. května 2023

14:00 Úvodní diskuze: „Svazek“ politika a voliče – vzájemnost nebo manipulace?
Hosté: Martin Klčo, Anna Shavit a Dalibor Špok

15:30 Panel: Zranitelnost voličů vůči politickému marketingu
Prezentující: Alžběta Králová, Nina Špitálníková, Adam Táborský, Ondřej Neumann

17:30 Pohledem umělce: 
Viliam Dočolomanský k výzkumu a tvorbě Farmy v jeskyni

19:00 Inscenace Commander

pátek 19. května 2023

9:00 Diskuze: „Ptáci už neexistují!“ O dezinformacích a síle lidu
Hosté: Jaroslav Valůch, Marie Heřmanová, Johana Bázlerová (@Jsemvobraze)

11:30 Panel: Jaké cesty ke změně máme a jaké nám chybí?
Prezentující: Epos 257, Fakescape,  FAKT?

14:00 Závěrečné shrnutí

14:30 Prohlídka výstav Centra DOX

VSTUPENKY

Vstup na celý program | 1200 Kč (studenti 700 Kč)

Vstup pouze na první den | 700 Kč

Vstup pouze na druhý den | 600 Kč

Samotný vstup na diskuzi „Svazek“ politika a voliče – vzájemnost nebo manipulace? | 300 Kč

Samotný vstup na panel Zranitelnost voličů vůči politickému marketingu | 200 Kč