Centrum současného umění DOX a mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni vás zvou na reprízu inscenace Commander symbolicky věnovanou Jurajovi a Matúšovi, nevinným obětem teroristického útoku.

Publikováno: 24. 10. 2022

Multižánrová inscenace Commander zkoumá fenomén online radikalizace dospívajících skrze pohybové divadlo s živou hudbou a film s dětskými herci. Dílo pracuje s dialogy převzatými ze skutečných chatů extremistické online skupiny, kterou pod profilem Commander vedl třináctiletý chlapec z Estonska.

 

„Už když jsme zkoumali problematiku radikalizace dospívajících na internetu při tvorbě filmu a inscenace, se znepokojením jsme si uvědomovali, nakolik je naše společnost skrytě prorostlá nenávistí a že případ třináctiletého Estonce, kterým jsme se inspirovali, není jen vzdálenou výjimkou,“ říká režisér inscenace Viliam Dočolomanský. 

 

Vyhasnuté životy Jurajovi a Matúšovi již nevrátíme. Můžeme se ale společně snažit, aby rostlo povědomí o tom, jak snadno se extremismus šíří online prostorem a jaký to může mít dopad na naše životy. K tomu, aby se nic podobného neopakovalo, může přispět každý z nás. Proto jsme se rozhodli zpřístupnit inscenaci Commander veřejnosti a reflektovat situaci diskuzí věnovanou fenoménu radikalizace dospívajících na internetu v souvislosti s útokem v Bratislavě. Co může každý z nás dělat, aby se tento případ již neopakoval?

 

Hosté diskuze:
Karel Kovy Kovář – youtuber a edukátor
Barbora Vegrichtová – ČVUT, odbornice na problematiku radikalizace
Filip Titlbach – novinář Deníku N
Bohdana Rambousková – HateFree Culture
Viliam Dočolomanský – umělecký ředitel souboru Farma v jeskyni, režisér inscenace Commander

 
Moderuje Aleš Rumpel

 

Přijďte, vnímejte, diskutujte. Společně proti nenávisti.

 

Vstup na inscenaci Commander a doprovodnou diskuzi v úterý 25. 10. je volný.


Registrace: https://goout.net/cs/listky/predstaveni-commander-a-diskuze-na-pocest-matuse-a-juraje/lmbo/