Farma v jeskyni skrze program Youth in the Cave zpřístupní mládeži svou renomovanou metodu Immerse Performing, kterou pravidelně vyučuje ve svých workshopech pro profesionály u nás i v zahraničí.
Tento program probíhá pouze v českém jazyce.

Kapacita: max 20 účastníků
Věk: 13-17 let 

Kdy: každé úterý od 16 do 18 hodin (první lekce začíná 5.3.2024) 
Kde: na zkušebně souboru Farma v jeskyni, Poupětova 3, Praha 7
Cena: zdarma 

Deadline přihlášek do 2.2. 2024 přes formulář zde

Publikováno: 17. 1. 2024

Youth in the Cave je unikátní divadelně-pohybový kroužek, který mladým talentům zpřístupňuje profesionální tvůrčí principy souboru Farma v jeskyni. Účastníci*e během dvaceti lekcí rozvinou vědomí svého těla, prostorové vnímání, souhru jedince se skupinou a naučí se fyzickou artikulaci a pracovat s estetikou i rytmem pohybu. Kroužek nabídne prostor i tvůrčí prostředky k vyjádření svých vlastních nápadů, kdy vrcholem programu bude premiéra společné autorské inscenace vzniklé metodou devised theatre.

Lekce povedou Barbora Ješutová a Michaela Králiková, performerky souboru Farma v jeskyni. Hostujícími lektory budou: zpěvačka Hana Varadzinová, performerka Eliška Vavříková, dramaturgyně Markéta Hrehorová, hudebník Štěpán Janoušek a další členové souboru Farma v jeskyni. Autorská inscenace vznikne pod režijním vedením Viliama Dočolomanského, uměleckého ředitele souboru Farma v jeskyni.

Co mi kroužek přinese? 

Jednotlivé aspekty tvorby specifické pro soubor Farma v jeskyni:

 • Tvorbu zahrnující pohyb, tanec, hlas, rytmus a herecké intence.
 • Rozvoj kreativity. 
 • Zvědomění těla.
 • Zlepšení prostorového vnímání.
 • Artikulace myšlenek tělem. 
 • Estetika a rytmus pohybu.
 • Lepší tělesnou zdatnost.
 • Souhru ve skupině a naslouchání ostatním.
 • Kolektiv vrstevníků se zájmem o divadlo.
 • Zkušenosti z kroužku mohou podpořit přípravu pro talentové zkoušky na umělecké školy.
 • Zkušenost se vznikem autorské inscenace metodou devised theatre – tzn. tvůrčí spoluprácí všech účastníků*c pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského. Veřejná premiéra se uskuteční v multifunčkním sále DOX+ v Centru současného umění DOX.

Kdy a kde budou lekce probíhat?

Každé úterý od 16 do 18 hodin na zkušebně souboru Farma v jeskyni, Poupětova 3, Praha 7. První lekce začíná 5. 3. 2024 a kroužek končí premiérou 18. 6. 2024.

Komu je kroužek určen?

Motivovaným zájemcům ve věku 13-17 let. Kapacita kroužku je 20 účastníků. Lekce budou probíhat pouze v českém jazyce.

Kolik to stojí?

Kroužek je zdarma díky podpoře získané v rámci Národního plánu obnovy. Vzhledem k omezené kapacitě kroužku však budou zájemci vybrání dle motivace k účasti.

Jak se můžu na kroužek přihlásit?

Přihlášky lze podávat přes tento formulář až do 2. února 2024. Vybraných dvacet uchazečů*ek bude o přijetí informováno do 9. února 2024. 

Povinnou součástí přihlášky je nahrání krátkého videa (2-3 minut), ve kterém uchazeči*ky představí sami sebe za použití jednoho nebo více uměleckých způsobů (slovo, tanec, pohyb, divadlo či zpěv).

O lektorech

Barbora Ješutová

Barbora Ješutová je performerka. Na pražské HAMU absolvovala magisterský obor nonverbální divadlo. Je lektorkou FysioArt Company, vyučuje v Praze i v zahraničí. Jako performerka spolupracovala s divadlem Continuo a s Veronikou Knytlovou. Ve Farmě v jeskyni absolvovala stážistický program a spolupracovala na projektech Efeméry a Noc ve městě a účinkuje v inscenaci Commander.

Michaela Králiková

Michaela Králiková je performerka, lektorka a choreografka. Působí v oblasti současného tance a fyzického divadla. Studovala tanec na Soukromé taneční konzervatoři v Košicích a později ve studiu Art Factory International v Bologni. Je performerkou souboru Farma v jeskyni, kde se v současnosti podílí na novém připravovaném projektu Český Hrdina. Spolupracuje na různých inscenacích současného tance a na site-specific projektech na Slovensku a v Čechách. Jako asistentka choreografa se podílela na tvorbě inscenace v Divadle Andreje Bagara v Nitře a Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Na Soukromé taneční konzervatoři v Liptovském Hrádku působila jako lektorka moderního a současného tance.

Viliam Dočolomanský

Viliam Dočolomanský je režisér, umělecký ředitel souboru Farma v Jeskyni a programový ředitel pro živé umění DOX, Centra pro současné umění. Absolvoval studia činoherní režie na brněnské JAMU a doktorské studium na DAMU. Kromě tvorby divadelních inscenací klade důraz na kontinuální rozvoj osobností svých členů a dlouhodobý výzkum vybraných kulturních a sociálních fenoménů. Je jediným českým držitelem prestižního Evropského ocenění New European realities, držitelem Total theatre award, A Fringe First Award ad. Pro Menart vedl režisérský workshop pro talentované děti.

Eliška Vavříková

Performerka, choreografka, lektorka. Absolvovala studium herectví na pražské DAMU a doktorské studium tamtéž. Je dlouholetou členkou Farmy v jeskyni, podílela se na většině projektů jako performerka, asistentka režie. Jako lektorka působí na pražské HAMU. Jako choreografka spolupracuje s divadly v ČR (Divadlo na Vinohradech, Činoherní studio Ústí nad Labem).

Hana Varadzinová

Hana Varadzinová je performerka a lektorka. Absolvovala studium herectví na JAMU (Brno) a doktorské studium na DAMU (Praha). Je zakládající členkou Farmy v jeskyni a podílela se na všech inscenacích souboru jako herečka/zpěvačka, asistentka režie.

Štěpán Janoušek

Jazzový trombónista, zpěvák, lektor. Oceněný jako „nejlepší sólista“ v prestižní americké trombónové soutěži do 25 let J.J. Johnson competition v roce 2015. Studoval na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. Od roku 2013 vyučuje na Konzervatoři Jaroslava Ježka hru na trombón a improvizaci. V současné době vystupuje s kapelami: SKETY (a cappella sextet), MarZ, Janoušek-Wróblewski quartet, Concept Art Orchestra, Komorní orchestr BERG a dalšími. Je vyhledávaným studiovým hráčem a vokalistou.

Markéta Hrehorová

Markéta Hrehorová je výzkumnice, dramaturgyně a lektorka. Je absolventkou magisterského výzkumného programu Kritická studia v umění a kultuře na Vrije Universiteit Amsterdam. V divadelním souboru Farma v jeskyni působí jako výzkumnice, dramaturgyně a vedoucí vzdělávacích programů.

 

O souboru Farma v jeskyni

Mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni je v České republice průkopníkem fyzického divadla a autorských inscenací vycházejících z neprobádaných aktuálních témat, jejichž dopadu se nevyhneme, ale přesto je ještě plně nevnímáme. Soubor je charakteristický expresivním pohybovým projevem a nezaměnitelným žánrovým rukopisem na rozhraní pohybového divadla, hudby, video artu a filmu. Od roku 2018 působí Farma v jeskyni jako rezidenční soubor Centra současného umění DOX, se kterým sdílí odvahu vyjadřovat se uměním k palčivým tématům a překračovat zavedené hranice kulturního světa. Neváhá nabourávat obvyklé způsoby myšlení a otevírat nové náhledy na dění ve společnosti i chápání jednotlivých uměleckých forem.

 

 Projekt Youth in the Cave vzniká za podpory:

Loga EU, NPO, MKČR