Nový multimediální projekt souboru Farma v jeskyni zpracovává globální fenomén působení dezinformačních kampaní z emotivního a lidského úhlu pohledu. Dosud bylo toto téma řešeno jen skrze algoritmy, data, řeťezové e-maily a další “fakta”, ale dopad na životy jednotlivců i rodin byl ignorován. Soubor chce díky silnému uměleckému zážitku a edukačním programům otevřít diskuzi ve veřejném prostoru i na školách.

Projekt staví na unikátním spojení tzv. performance research a vlastní divadelní tvorby, kde se v široce interdisciplinárním kontextu setkávají umělci z různých oblastí (performing arts, výtvarné umění, video design) spolu s odborníky. Umělecká i edukativní část projektu vznikají na základě hlubokých rešerší a spolupráce s předními odborníky zabývajícími se tématem dezinformací, polického marketingu a polarizace společnosti. Na výzkumné části projektu Farma v jeskyni mimo jiných spolupracuje s norským novinářem a specialistou na extremismus a dezinformace, Øyvindem Strømmenem, novinářkou Ivanou Svobodovou, odborníkem na politický marketing Ottou Eiblem, digitální antropoložkou Marií Heřmanovou, psychologem Nikolou Hořejšem nebo s odbornicí na non-verbální komunikaci Evou Dvořákovou.


UMĚLECKÁ ČÁST

Umělecká část projektu Online Hero se skládá z pohybové inscenace, výstavní instalace a krátkého filmu dokumentujícího způsob práce Farmy v jeskyni. 

Vrcholem projektu bude inscenace Český hrdina s premiérou v dubnu 2024. V Českém hrdinovi se tvůrčí tým Farmy v jeskyni nechává inspirovat příběhem novinářky Ivany Svobodové a případem „prvního českého teroristy“.

„Ivana Svobodová nás fascinuje jako člověk i jako novinářka svou potřebou pochopit ty z opačné názorové strany, u kterých to my ostatní dopředu vzdáváme. Měsíc žila v domě odsouzeného důchodce s jeho manželkou, aby zjistila, jak dezinformační kampaň zahýbala přímo s životy lidí, kteří jí podlehli. Pro mě je Svobodové odvaha a zájem o lidi překvapující a inspirativní. V inscenaci nás nezajímá tolik politický kontext celé kauzy, ani příběh samotné Svobodové, ale to, jak se vlastně stane, že si nečekaně s někým tak odlišným vytvoříme silný vztah. A jak jsme vůči sobě navzájem zranitelní i v tomto našem světě dezinformací a politického marketingu.“ Říká o inscenaci choreograf a režisér Viliam Dočolomanský.

Více o inscenaci Český hrdina zde


Podporovatelé

Projekt Online Hero byl podpořen Fondy EHP 2014-2021, Ministerstvem kultury ČR a Magistrátem hl. města Prahy.

 EEA grants_OH     logo Ministerstvo kultury ČR     Logo MHMP čb