OH web header
Nový multimediální projekt souboru Farma v jeskyni zpracovává globální fenomén působení dezinformačních kampaní z emotivního a lidského úhlu pohledu. Dosud bylo toto téma řešeno jen skrze algoritmy, data, řeťezové e-maily a další “fakta”, ale dopad na životy jednotlivců i rodin byl ignorován. Soubor chce díky silnému uměleckému zážitku a edukačním programům otevřít diskuzi ve veřejném prostoru i na školách.

Projekt staví na unikátním spojení tzv. performance research a vlastní divadelní tvorby, kde se v široce interdisciplinárním kontextu setkávají umělci z různých oblastí (performing arts, výtvarné umění, video design) spolu s odborníky. Umělecká i edukativní část projektu vznikají na základě hlubokých rešerší a spolupráce s předními odborníky zabývajícími se tématem dezinformací, polického marketingu a polarizace společnosti. Na výzkumné části projektu Farma v jeskyni mimo jiných spolupracuje s norským novinářem a specialistou na extremismus a dezinformace, Øyvindem Strømmenem, novinářkou Ivanou Svobodovou, odborníkem na politický marketing Ottou Eiblem, digitální antropoložkou Marií Heřmanovou, psychologem Nikolou Hořejšem nebo s odbornicí na non-verbální komunikaci Evou Dvořákovou.

Projekt má uměleckou a edukativní část. Soubor chce díky silnému uměleckému zážitku a edukačním programům otevřít diskuzi ve veřejném prostoru i na školách.


OH web art

Umělecká část projektu Online Hero se skládá z pohybové inscenace, výstavní instalace a krátkého filmu dokumentujícího způsob práce Farmy v jeskyni. 

Vrcholem projektu je inscenace Český hrdina, která měla premiéru dubnu 2024. V Českém hrdinovi se tvůrčí tým Farmy v jeskyni nechává inspirovat příběhem novinářky Ivany Svobodové a případem „prvního českého teroristy“.

„Ivana Svobodová nás fascinuje jako člověk i jako novinářka svou potřebou pochopit ty z opačné názorové strany, u kterých to my ostatní dopředu vzdáváme. Měsíc žila v domě odsouzeného důchodce s jeho manželkou, aby zjistila, jak dezinformační kampaň zahýbala přímo s životy lidí, kteří jí podlehli. Pro mě je Svobodové odvaha a zájem o lidi překvapující a inspirativní. V inscenaci nás nezajímá tolik politický kontext celé kauzy, ani příběh samotné Svobodové, ale to, jak se vlastně stane, že si nečekaně s někým tak odlišným vytvoříme silný vztah. A jak jsme vůči sobě navzájem zranitelní i v tomto našem světě dezinformací a politického marketingu.“ Říká o inscenaci choreograf a režisér Viliam Dočolomanský.

Více o inscenaci Český hrdina zde

OH web edu

V edukační části projektu vznikly ve spolupráci s odborníky dva divadelně-vzdělávací workshopy pro mládež, ve kterých studenti zakouší, jak funguje politický marketing a jak na nás působí neverbální komunikace. Farma v jeskyni pro školy také hraje speciální dopolední reprízy inscenace Český hrdina.

V rámci doprovodného programu projektu proběhla řada veřejných diskuzí o politickém marketingu, teatralitě v politice, dezinformacích a dalších palčivých tématech.

Workshopy pro školy 
Doprovodné edukační programy pro veřejnost 

Záznamy proběhlých diskuzí na podcastu týdeníku Respekt:


Populárně-naučná videa

OH edu videa marketing thumbnail 

OH edu videa dezinformace thumbnail

OH edu videa Ivana thumbnail2


Podporovatelé

OH Podpořeno2