V edukační části projektu Online Hero soubor mimo jiné organizuje přednášky, diskuze a workshopy pro širokou veřejnost.

 

Proběhlé a plánované akce

Nový multimediální projekt souboru Farma v jeskyni zpracovává globální fenomén působení dezinformačních kampaní z emotivního a lidského úhlu pohledu. Dosud bylo toto téma řešeno jen skrze algoritmy, data, řeťezové e-maily a další “fakta”, ale dopad na životy jednotlivců i rodin byl ignorován.

ČEKÁ NÁS

14. 3. 2024 | Diskuze Online Hero pro školy | Kulturní středisko Ústí nad Labem

Workshop: Politika jako divadlo

Workshop: Umění politického marketingu

STALO SE

22. 2. 2024 | 18:30 - 20:00 | Teatrálnost jako mocný nástroj politiků

29. 11. 2023 | 16:00-18:00 | Divadlo jako vzdělávací médium (pro edukátory a novináře)

29. 11. 2023 | 17:00 - 18:00 | Diskuze: Politika jako divadlo: Jak politici „hrají“ na naše emoce?

30. 10. 2023 | 15:30-16:50 | Øyvind Strømmen: Konspirační teorie, bezmoc a moc | přednáška na Fakultě sociálních věd, Karlova univerzita

18.-19.5.2023 | Konference: Pouto mezi politikem a voličem: Kam nás kampaně mohou „svést“?

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

NADCHÁZEJÍCÍ AKCE

 

 _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

PROBĚHLÉ AKCE

Teatrálnost jako mocný nástroj politiků

22. 2. 2024 | od 18:30 | Institut Paměti národa

Divadelní soubor Farma v jeskyni společně s Insitutem paměti národa Brno pořádá diskuzi s názvem Teatrálnost jako mocný nástroj politiků. Hosté diskuze – novinářka Ivana Svobodová, dramatik Vladimír Just a teatrolog Lukáš Kubina – budou zkoumat, jak různí političtí aktéři využívají teatralitu k ovlivňování veřejného mínění a dosažení svých cílů. Řeč bude jak o současných „obchodnících se strachem“ tak i příkladech z minulosti jako projevy na nacistických sjezdech v Norimberku či „zinscenovaný“ proces s Miladou Horákovou.
 
Farma v jeskyni pořádá diskuzi v rámci svého projektu Online Hero, který vzniká u příležitosti připravované inscenace Český hrdina. V té soubor zpracovává nevšední optikou příběh „prvního českého teroristy“, který se v roce 2017 v důsledku dezinformační kampaně pokusil vykolejit dva vlaky.

Vstup je zdarma.

Hosté:

Prof. PhDr. Vladimír Just, CSc.

Teatrolog a divadelní dramatik. Vystudoval divadelní a filmovou vědu na FF UK, posléze působil jako odborný asistent kabinetu divadla ÚČLS AV ČR. Přispíval do teatrologických časopisů (Divadlo, Divadelní revue; 1989–2005 šéfredaktor). Od roku 1969 uveřejnil přes 3 000 studií, článků a recenzí o divadle, médiích a filmu. Obdržel několik cen za uměleckou kritiku (Cena F. X. Šaldy, Cena Kristián). Vyučuje na katedře divadelní vědy FF UK. Je autorem článku Teatralita politického procesu aneb "Horáková a společníci" jako divadelní inscenace.

Ivana Svobodová

Novinářka týdeníku Respekt. Dlouhodobě se zaměřuje se na politické aktéry zneužívající strach lidí ve svůj prospěch. Zároveň také sleduje vliv politiky na obyvatele menších měst a vesnic. Hovoří s nimi v terénu o současných sociálních a politických problémech a zajímá se o jejich příběhy. Za svoji práci obdržela v roce 2023 Cenu Ferdinanda Peroutky.

Mgr. Lukáš Kubina, Ph.D.

Zabývá se výzkumem teatrality politických kulturních performancí,  přičemž se soustředí na události druhé poloviny 20. století ve střední Evropě. Konkrétně se zaměřuje na poměrně široké spektrum témat a typy událostí, jako jsou studentské slavnosti a demonstrace, komunistické slavnosti, politická vystoupení či projevy násilného odporu. Vyučuje na MUNI a UPOL. 

Divadlo jako vzdělávací médium

29.11. | 16:00-17:00

Centrum současného umění DOX

Divadelní soubor Farma v jeskyni v rámci speciálního odpoledne otevře otázku, jak lze využít prostředky divadla a pohybu ke vzdělávání mládeže, a zároveň představí své nové edukační projekty Online Hero a Youth in the Cave. Workshopy Online Hero studentům středních škol přiblíží téma politického marketingu, zatímco kroužek Youth in the Cave mládeži zpřístupní tvůrčí přístup Farmy v jeskyni. Soubor tyto workshopy a pravidelné lekce mládeži nabídne zdarma díky podpoře Národního plánu obnovy a Nadace ČEZ. Na prezentaci naváže veřejná diskuze Politika jako divadlo: Jak politici „hrají“ na naše emoce?, která rozvine téma projektu Online Hero a prozkoumá, jak je vztah mezi politiky a jejich voliči podobný tomu mezi herci a diváky.


_______________________________________________________________________________

Politika jako divadlo: Jak politici „hrají“ na naše emoce?

29.11.2023 | 17:00-18:00

Centrum současného umění DOX

Je politika „jen divadlo“? Jak se vztah mezi politiky a voliči podobá vztahu mezi herci a jejich diváky? Jak funguje politická „show“? A proč nás tolik baví? Jakými divadelními technikami politici působí na naše vnitřní touhy i obavy a jak překvapivě velkou roli v jejich „vystoupeních“ hraje neverbální komunikace?

Přesahy mezi divadlem a politikou zkoumali hosté diskuze:
Otto Eibl – politolog a odborník na politický marketing (Masarykova univerzita)
Ivana Svobodová – novinářka zaměřující se na populisty a obchodníky se strachem (Týdenník Respekt)
Eva Dvořáková – odbornice na řeč těla a non-verbální komunikaci (Hudební a taneční fakulta AMU)

Moderoval: Štepán Sedláček

Záznam diskuze je dostupný zde.

Diskuzi pořádal divadelní soubor Farma v jeskyni v rámci svého nového projektu Online Hero. V rámci doprovodného programu Farma v jeskyni skrze veřejné diskuze rozvíjí témata inscenace – vztah mezi politiky a jejich voliči, politický marketing, dezinformace a další. Vznikají také workshopy pro studenty středních škol, které kombinují divadlo a vzdělávání. Politika jako divadlo vizuál

Øyvind Strømmen: Konspirační teorie, bezmoc a moc

 30.10.2023 | 15:30-16:50 | Fakulta sociálních věd Karlovy univerzity | Hollar | Místnost 014

 Přednáška norského novináře Øyvinda Strømmena organizovaná divadelním souborem Farma v jeskyni.
Přednáška proběhla v angličtině bez překladatele*ky a záznam je dostupný na našem youtube kanálu.

 STREAM_CZ

KONSPIRAČNÍ TEORIE, BEZMOC A MOC

Konspirační smýšlení je velmi často prezentováno jako kritika společnosti. Některým lidem konspirační teorie nabízejí vysvětlení pro vlastní pocity odcizení, bezmoci nebo zoufalství. Zároveň tak mohou fungovat jako kritika skutečných i domnělých elit. Paradoxně jsou ale často konspirační teorie ovládány lidmi u moci a využívané jako zbraně k vyvolání nedůvěry k institucím nebo přímému podkopávání liberální demokracie. Øyvind Strømmen na základě příkladů z různorodých zemí navrhuje společenskou kritiku konspiračních teorií, které chápe jako symptom, ale i jako hrozbu. 

 Oyvind_projekty

 

O ØYVINDOVI STRØMMENOVI

Novinář a autor zabývající se extremismem, konspiračními teoriemi, dezinformacemi a různými formami politické nenávisti. Je autorem knih, jako je např. Det mørke nettet (The Dark Nettwork, 2011), ​​Den sorte tråden (The Black Thread, 2013), Giftpillen: konspirasjonsteorier og deres ødeleggende kraft (volně přeloženo: Jedovatá pilulka: Konspirační teorie a jejich ničivá síla, 2021).

V knize Det mørke nettet (The Dark Nettwork, 2011) zmapoval ideologické pozadí norského teroristického útoku 22. července 2011. Jeho expertní vhled do problematiky byl krátce po útoku využíván v mainstreamových médiích k vysvětlení události široké veřejnosti. V roce 2012 se následně stal soudním znalcem během soudu s útočníkem Andersem Behringem Breivikem.

V roce 2011 byl za svou práci jmenován Novinářem roku Unií Norských Novinářů. 

Øyvind Strømmen spolupracuje s divadelním souborem Farma v jeskyni jako externí konzultant k tématům týkajícím se extremismu a radikalizace. 

 

_______________________________________________________________________________

Pouto mezi politikem a voličem: Kam nás kampaně mohou „svést“?

18.-19.5.2023 | Centrum současného umění DOX

Během dvoudenní konference Pouto mezi politikem a voličem: Kam nás mohou kampaně „svést“? soubor Farma v jeskyni otevřel veřejnou diskuzi o citové vazbě mezi politiky a voliči i o vlivu politických kampaní a dezinformací na naše osobní životy.

Když politici získají naši důvěru, jsme pro ně schopni udělat ledacos. Změnit si profilovou fotku, koupit si flanelovou košili, vsadit si ve sportce, ale taky se pohádat s partnerem nebo vykolejit vlak. Skrze televize a obrazovky chytrých telefonů politici nepozorovaně vstupují do intimity našich obýváků, ložnic, skříní i peněženek a ovlivňují naše každodenní rozhodnutí. Potřebují naše hlasy a podporu, zatímco my u nich hledáme pochopení, starostlivost, odhodlanost a výhled lepšího života... 

Kde jsou hranice rozdělující „zdravý“ politický marketing od manipulace? Jak vlastně funguje vzájemný vztah mezi politikem a voličem? Kdo jsou dezinformátoři v osobním životě a jaké jsou jejich niterné motivace? Jak se v dostupných informacích a našem vztahu k politikům „neztratit“? 

Tyto a mnohé další otázky jsme si pokládali během dvoudenní konference. Ke čtyřem diskuzním blokům jsme povolali odborníky z oblasti marketingu, psychologie, novinařiny, umění a edukace. Konference byla prvním veřejným výstupem nově připravovaného projektu Farmy v jeskyni "Online Hero", který je, stejně jako předchozí projekt Commander, rozdělen na uměleckou a vzdělávací část.

HOSTÉ KONFERENCE:

Martin Klčo (šéf marketingu předvolební kampaně prezidenta Petra Pavla); Dalibor Špok (psycholog); Anna Shavit (politoložka); Alžběta Králová (expertka na politický marketing); Jaroslav Valůch (expert na dezinformace); Nina Špitálníková (odbornice na propagandu v Severní Koreji); Ondřej Neumann (novinář a zakladatel projektu Hlidacipes.org); Marie Heřmanová (socioložka); Adam Táborský (psychoterapeut); Epos 257 (umělec); Johana Bázlerová (autorka profilu @Jsemvobraze); Zástupci projektů Fakescape a FAKT?

DISKUZNÍ BLOKY

1/ „Svazek“ politika a voliče – vzájemnost nebo manipulace?

Hosté: Martin Klčo, Anna Shavit a Dalibor Špok 

Konference_Shavit, Klčo, Špok

Foto: Tomáš Hejzlar (zleva: Štěpán Sedláček, Dalibor Špok, Anna Shavit, Martin Klčo)

 

2/ Zranitelnost voličů vůči politickému marketingu

Hosté:Alžběta Králová, Nina Špitálníková, Adam Táborský, Ondřej Neumann

 Konference_Neumann, Králová, Táborský, Špitálníková

Foto: Tomáš Hejzlar (zleva: Markéta Hrehorová, Ondřej Neumann, Alžběta Králová, Adam Táborský, Nina Špitálníková)

 

3/ Pohledem umělce: Viliam Dočolomanský k výzkumu a tvorbě Farmy v jeskyni

 Konference_VD

Foto: Tomáš Hejzlar (Viliam Dočolomanský)

 

4/ „Ptáci už neexistují!“ O dezinformacích a síle lidu

Hosté: Jaroslav Valůch, Marie Heřmanová, Johana Bázlerová (@Jsemvobraze)

Konference_Valůch, Bázlerová, Heřmanová

Foto: Tomáš Hejzlar (zleva: Veronika Lišková, Johana Bázlerová, Marie Heřmanová, Jaroslav Valůch)

 

5/ Jaké cesty ke změně máme a jaké nám chybí?

Hosté: Epos 257, FAKT, Fakescape

Konference_atmosféra 

 

Všechny tyto akce jsou součástí projektu Online Hero, který byl podpořen Fondy EHP 2014-2021, Ministerstvem kultury ČR a Hl. městem Praha.

Logo_EEA grants_OH                    logo MKČR čb                    Logo MHMP čb

 

Farma v jeskyni realizuje projekt č. 380000044: Marketingová strategie - Farma v jeskyni 2023, zaměřený na dodání služeb v oblasti PR, který byl financovaný Evropskou unií - Next Generation EU.

Loga_kreativní vouchery

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________