V edukační části projektu Online Hero soubor mimo jiné organizuje přednášky, diskuze a workshopy pro širokou veřejnost.
Nový multimediální projekt souboru Farma v jeskyni zpracovává globální fenomén působení dezinformačních kampaní z emotivního a lidského úhlu pohledu. Dosud bylo toto téma řešeno jen skrze algoritmy, data, řeťezové e-maily a další “fakta”, ale dopad na životy jednotlivců i rodin byl ignorován.
29.11.2023 | 16:00-18:00 | Divadlo jako vzdělávací médium (pro edukátory a novináře)
29.11.2023 | 17:00 - 18:00 | Diskuze: Politika jako divadlo: Jak politici „hrají“ na naše emoce?
30.10.2023 | 15:30-16:50 | Øyvind Strømmen: Konspirační teorie, bezmoc a moc | přednáška na Fakultě sociálních věd, Karlova univerzita
18.-19.5.2023 | Konference: Pouto mezi politikem a voličem: Kam nás kampaně mohou „svést“?
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
29.11. | 16:00-17:00
Centrum současného umění DOX
Divadelní soubor Farma v jeskyni v rámci speciálního odpoledne otevře otázku, jak lze využít prostředky divadla a pohybu ke vzdělávání mládeže, a zároveň představí své nové edukační projekty Online Hero a Youth in the Cave. Workshopy Online Hero studentům středních škol přiblíží téma politického marketingu, zatímco kroužek Youth in the Cave mládeži zpřístupní tvůrčí přístup Farmy v jeskyni. Soubor tyto workshopy a pravidelné lekce mládeži nabídne zdarma díky podpoře Národního plánu obnovy a Nadace ČEZ. Na prezentaci naváže veřejná diskuze Politika jako divadlo: Jak politici „hrají“ na naše emoce?, která rozvine téma projektu Online Hero a prozkoumá, jak je vztah mezi politiky a jejich voliči podobný tomu mezi herci a diváky.
16:00 – Divadlo jako vzdělávací médium?
16:30 – Představení edukačního programu Online Hero a inscenace Český hrdina
16:40 – Představení projektu Youth in the Cave
16:50 – Q&A
17:00-18:00 – Diskuze Politika jako divadlo: Jak politici „hrají“ na naše emoce (diskuze je otevřená jak účastnictvu prezentace edukačních programů, tak veřejnosti – info viz níže)
Akce je pro všechny zúčastněné zcela zdarma. Pro účast je ale nutná registrace přes tento formulář.
_______________________________________________________________________________
Centrum současného umění DOX
Je politika „jen divadlo“? Jak se vztah mezi politiky a voliči podobá vztahu mezi herci a jejich diváky? Jak funguje politická „show“? A proč nás tolik baví? Jakými divadelními technikami politici působí na naše vnitřní touhy i obavy a jak překvapivě velkou roli v jejich „vystoupeních“ hraje neverbální komunikace?
Přesahy mezi divadlem a politikou budou zkoumat hosté diskuze:
Otto Eibl – politolog a odborník na politický marketing (Masarykova univerzita)
Ivana Svobodová – novinářka zaměřující se na populisty a obchodníky se strachem (Týdenník Respekt)
Eva Dvořáková – odbornice na řeč těla a non-verbální komunikaci (Hudební a taneční fakulta AMU)
Moderuje: Štepán Sedláček
Diskuze je zdarma pro všechny zájemce*kyně, ale je nutné přihlášení:
Diskuzi pořádá divadelní soubor Farma v jeskyni v rámci svého nového projektu Online Hero. Projekt vyvrcholí v lednu 2024 premiérou inscenace Český hrdina, která přivede na scénu příběh inspirovaný kauzou „prvního českého teroristy“. V rámci doprovodného programu Farma v jeskyni skrze veřejné diskuze rozvíjí témata inscenace – vztah mezi politiky a jejich voliči, politický marketing, dezinformace a další. Vznikají také workshopy pro studenty středních škol, které kombinují divadlo a vzdělávání.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
30.10.2023 | 15:30-16:50 | Fakulta sociálních věd Karlovy univerzity | Hollar | Místnost 014
Přednáška norského novináře Øyvinda Strømmena organizovaná divadelním souborem Farma v jeskyni.
Přednáška proběhla v angličtině bez překladatele*ky a záznam je dostupný na našem youtube kanálu.
Konspirační smýšlení je velmi často prezentováno jako kritika společnosti. Některým lidem konspirační teorie nabízejí vysvětlení pro vlastní pocity odcizení, bezmoci nebo zoufalství. Zároveň tak mohou fungovat jako kritika skutečných i domnělých elit. Paradoxně jsou ale často konspirační teorie ovládány lidmi u moci a využívané jako zbraně k vyvolání nedůvěry k institucím nebo přímému podkopávání liberální demokracie. Øyvind Strømmen na základě příkladů z různorodých zemí navrhuje společenskou kritiku konspiračních teorií, které chápe jako symptom, ale i jako hrozbu.
Novinář a autor zabývající se extremismem, konspiračními teoriemi, dezinformacemi a různými formami politické nenávisti. Je autorem knih, jako je např. Det mørke nettet (The Dark Nettwork, 2011), Den sorte tråden (The Black Thread, 2013), Giftpillen: konspirasjonsteorier og deres ødeleggende kraft (volně přeloženo: Jedovatá pilulka: Konspirační teorie a jejich ničivá síla, 2021).
V knize Det mørke nettet (The Dark Nettwork, 2011) zmapoval ideologické pozadí norského teroristického útoku 22. července 2011. Jeho expertní vhled do problematiky byl krátce po útoku využíván v mainstreamových médiích k vysvětlení události široké veřejnosti. V roce 2012 se následně stal soudním znalcem během soudu s útočníkem Andersem Behringem Breivikem.
V roce 2011 byl za svou práci jmenován Novinářem roku Unií Norských Novinářů.
Øyvind Strømmen spolupracuje s divadelním souborem Farma v jeskyni jako externí konzultant k tématům týkajícím se extremismu a radikalizace.
_______________________________________________________________________________
18.-19.5.2023 | Centrum současného umění DOX
Během dvoudenní konference Pouto mezi politikem a voličem: Kam nás mohou kampaně „svést“? soubor Farma v jeskyni otevřel veřejnou diskuzi o citové vazbě mezi politiky a voliči i o vlivu politických kampaní a dezinformací na naše osobní životy.
Když politici získají naši důvěru, jsme pro ně schopni udělat ledacos. Změnit si profilovou fotku, koupit si flanelovou košili, vsadit si ve sportce, ale taky se pohádat s partnerem nebo vykolejit vlak. Skrze televize a obrazovky chytrých telefonů politici nepozorovaně vstupují do intimity našich obýváků, ložnic, skříní i peněženek a ovlivňují naše každodenní rozhodnutí. Potřebují naše hlasy a podporu, zatímco my u nich hledáme pochopení, starostlivost, odhodlanost a výhled lepšího života...
Kde jsou hranice rozdělující „zdravý“ politický marketing od manipulace? Jak vlastně funguje vzájemný vztah mezi politikem a voličem? Kdo jsou dezinformátoři v osobním životě a jaké jsou jejich niterné motivace? Jak se v dostupných informacích a našem vztahu k politikům „neztratit“?
Tyto a mnohé další otázky jsme si pokládali během dvoudenní konference. Ke čtyřem diskuzním blokům jsme povolali odborníky z oblasti marketingu, psychologie, novinařiny, umění a edukace. Konference byla prvním veřejným výstupem nově připravovaného projektu Farmy v jeskyni "Online Hero", který je, stejně jako předchozí projekt Commander, rozdělen na uměleckou a vzdělávací část.
Martin Klčo (šéf marketingu předvolební kampaně prezidenta Petra Pavla); Dalibor Špok (psycholog); Anna Shavit (politoložka); Alžběta Králová (expertka na politický marketing); Jaroslav Valůch (expert na dezinformace); Nina Špitálníková (odbornice na propagandu v Severní Koreji); Ondřej Neumann (novinář a zakladatel projektu Hlidacipes.org); Marie Heřmanová (socioložka); Adam Táborský (psychoterapeut); Epos 257 (umělec); Johana Bázlerová (autorka profilu @Jsemvobraze); Zástupci projektů Fakescape a FAKT?
Hosté: Martin Klčo, Anna Shavit a Dalibor Špok
Foto: Tomáš Hejzlar (zleva: Štěpán Sedláček, Dalibor Špok, Anna Shavit, Martin Klčo)
Hosté:Alžběta Králová, Nina Špitálníková, Adam Táborský, Ondřej Neumann
Foto: Tomáš Hejzlar (zleva: Markéta Hrehorová, Ondřej Neumann, Alžběta Králová, Adam Táborský, Nina Špitálníková)
Foto: Tomáš Hejzlar (Viliam Dočolomanský)
Hosté: Jaroslav Valůch, Marie Heřmanová, Johana Bázlerová (@Jsemvobraze)
Foto: Tomáš Hejzlar (zleva: Veronika Lišková, Johana Bázlerová, Marie Heřmanová, Jaroslav Valůch)
Hosté: Epos 257, FAKT, Fakescape
Všechny tyto akce jsou součástí projektu Online Hero, který byl podpořen Fondy EHP 2014-2021, Ministerstvem kultury ČR a Hl. městem Praha.
Farma v jeskyni realizuje projekt č. 380000044: Marketingová strategie - Farma v jeskyni 2023, zaměřený na dodání služeb v oblasti PR, který byl financovaný Evropskou unií - Next Generation EU.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________