Co kdyby děti mezi sebou mluvily, jako když spolu chatují? A co kdyby jejich dialogy nebyly vymyšlené, ale doslovně převzaté z neonacistických chatů? Film Commander veřejně odhaluje to, co dosud zůstávalo skryté za digitální oponou. Osvětluje kontury světa, ve kterém některé současné děti žijí své druhé životy.

Commander Farma v jeskyni nataceni web (47 of 270)

Commander FVJ BTS web (138 of 386)

Commander FVJ BTS web (378 of 386)

Filmová koláž rozehrává dialogy sestavené výhradně z fragmentů skutečných chatů neonacistické skupiny FKD, kterou pod profilem Commander vedl třináctiletý chlapec. Zasazuje je do fiktivních situací v reálném světě a vkládá je do úst hercům – dětem. Mrazivá atmosféra rozhovorů, v nichž děti veřejně mluví o sexu, smrti a nenávisti, balancuje na hranici absurdity, humoru, strachu a zděšení. Malí dospělí tu – alespoň slovně – přebírají zodpovědnost za svět a naše životy. Když se pak slovní nátlak a manipulace, jimž jsou děti vystavovány virtuálně, přenesou do veřejného prostoru a fyzické podoby, vzniká obraz, který vyvolává víc než jednu znepokojivou otázku…

Účinkují: Julian Hajduk Brown, Heřman Tajovský, František Souček, Tomáš Richard Brenton, Michal Vrubel, Kryštof Brož, Kryštof Koníček, Oliver Vyskočil, Mikuláš Rychetský a další. 

Projekt Commander vzniká v koprodukci s Centrem současného umění DOX a LOFFT – DAS THEATER a za podpory Nadace PPF, Ministerstva kultury České republiky, Magistrátu hlavního města Prahy, Evropského sboru solidarity a města Lipsko. Partnery projektu jsou O2 Chytrá škola, Prague Music Performance a Stable-Studios.

 

Režie Viliam Dočolomanský

Distributor filmu Farma v jeskyni / Farm in the Cave

Filmová supervize Radim Špaček

1. asistent režie Robert Beca

2. asistent režie Manlai Erdembileg

Kameraman Václav Fronk

Asistenti kamery Yuri Dolgovv, Oskar Štolín, Jakub Smetana

Střih Karel Šindelář

Gaffer Jakub Smetana

Zvuk Petr Plecháč, Libor Kovář

Scénografie Lucia Škandíková

Kostýmy Karolína Koláčková, Vendula Kovacsová

Rekvizity David Částa

Grip Michal Rališ, Vír Rosenbaum, Jakub Veinlich

Make-up Vlaďka Horáčková

Vlasový stylista Marek Pátl

Kaskadéři Jiří Kraus, Jakub Bobuski

Skatový koordinátor Adam Lukas

Choreografie komparzu Eliška Vavříková