Jeden večer – dvě umělecké formy. Jedno téma – dva světy. Audiovizuální projekce s dětskými herci – a pohybové divadlo s dospělými performery. On-line radikalizace dětí vs. nedospělé chování společnosti. Dynamika pohybu performerů, tep živé hudby a zneklidňující obrazy společně vytvoří nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení.

Následuje

24. červen

Commander

19:00 - 20:30

25. červen

Commander

19:00 - 20:30

24. listopad

Commander

19:00 - 20:30

25. listopad

Commander

19:00 - 20:30

Commander DOX+ web (18 of 70)

CMD film still 5

Commander DOX+ web (27 of 70)

CMD film still 2

Commander DOX+ web (39 of 70)

CMD film still 4

Premiérou pohybového představení a audiovizuální inscenace s dětskými herci vyvrcholil stejnojmenný umělecký projekt souboru Farma v jeskyni, který zkoumá on-line radikalizaci dětí a dospívajících. Obě umělecká díla pracují s dialogy převzatými ze skutečných chatů extremistické on-line skupiny, kterou pod profilem Commander vedl třináctiletý chlapec. 

Audiovizuální část přesazuje autentické dialogy z virtuálního prostředí do situací v reálném světě a ukazuje děti v polohách, v jakých si je nedokážeme představit a v jakých je ani nechceme vidět. Dětské rozhovory o sexu, smrti a nenávisti mají temně mrazivou atmosféru, která balancuje na hranici absurdity, humoru a znepokojení. Představení oproti tomu převážně prostředky pohybového divadla zobrazuje společnost nezralých dospělých,  kteří svůj život hrají jako hru. Dynamika pohybu performerů, tep živé hudby a zneklidňující obrazy společně vytváří nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení. 

Inscenace nese nezaměnitelný umělecký rukopis souboru Farma v jeskyni. Obě její části – pohybovou i audiovizuální – vytvořil kreativní tým pod vedením Viliama Dočolomanského. Tvorba mezinárodně oceňovaného divadelního souboru Farma v jeskyni spojuje fyzické divadlo, video, film a živou hudbu do jednotné umělecké výpovědi a dlouhodobě se zabývá zkoumáním současných a opomíjených společenských témat. V roce 2022 soubor slaví výročí dvaceti let své existence.

 

Účinkující (divadelní část): Andrej Štepita, Gioele Coccia, Nicolas Garsault, Barbora Ješutová, Matuš Szegho, Hana Varadzinová, Štěpán Janoušek, Šimon Janák

Účinkující (audiovizuální část): Julian Hajduk Brown, Heřman Tajovský, František Souček, Tomáš Richard Brenton, Michal Vrubel, Kryštof Brož, Kryštof Koníček, Oliver Vyskočil, Mikuláš Rychetský a další.

 

Projekt Commander vznikl v koprodukci s Centrem současného umění DOX a LOFFT – DAS THEATER a za podpory Nadace PPF, Ministerstva kultury České republiky, Magistrátu hlavního města Prahy, Evropského sboru solidarity a města Lipsko. Partnery projektu jsou O2 Chytrá škola, Prague Music Performance a Stable-Studios.

 

Reprízy představení 16. a 17.6. 2023  jsou součástí programu PQ+.

PQ+ je doprovodný program festivalu Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru pro prezentaci současné české scénografické a divadelní tvorby mezinárodnímu odbornému publiku.

Projekt PQ+ organizuje PerformCzech / Institut umění - Divadelní ústav ve spolupráci s PQ a je spolufinancován z Národního plánu obnovy, NextGenerationEU.
 
 

Tvůrčí tým

Výzkum Marie Jun, Markéta Hrehorová, Monika Kaššaiová, Kristýna Bartošová, Hana Varadzinová, Viliam Dočolomanský

Vizuální identita projektu Patrik Svoboda

_____________________

Část I

Koncept, režie, choreografie Viliam Dočolomanský

Dramaturgie Sodja Lotker, Markéta Hrehorová

Hudba Štěpán Janoušek

Asistenti režie Hana Varadzinová, Jan Rajmont

Video design Erik Bartoš, Sláva Pecháček, Karel Šindelář

Scénografie Lucia Škandíková

Světelný design Felice Ross

Zvukový design Eva Svobodová

Světla Lukáš Jíra, František Fabián

Zvuk Eva Svobodová, Adam Veselý

Video operátor Jakub Krejčí

Spolupráce na výzkumu pohybu Eliška Vavříková

Produkce Anely Jeromin, Sophia V. Q. Stoltz, Anna-Maria Zwyrtek, Ondřej Wald

Technická produkce Filip Rohde, Jan Rajmont

Technická spolupráce Leoš Válka, DOX, Stable-Studios

_____________________

Část II

Střih Karel Šindelář

Režie Viliam Dočolomanský

Kamera Václav Fronk

Scénář Viliam Dočolomanský, Marie Jun, Markéta Hrehorová

Dramaturgie Markéta Hrehorová, Sodja Lotker

Filmová supervize Radim Špaček

Hudba Marcel Bárta, Aigel

Architekt Lucia Škandíková

Výkonný producent Jan Horáček

Produkce Anely Jeromin, Hana Varadzinová, Markéta Hrehorová

Casting Farma v jeskyni, Kristýna Bartošová

Asistent režie Robert Beca, Manlai Erdembileg

Lokace David Jánský

Postprodukce UPP

Zvuk Jiří Graf, NAPA Records