Mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni ve svých autorských inscenacích zpracovává důležitá společenská témata. Na výzkumu témat pracuje i několik let ve spolupráci s odborníky a relevantními organizacemi. Výsledné inscenace založené na silných situacích, dynamice pohybu a živé hudbě zachycují výzkum v mnohovrstevnaté kompozici, která nemá za cíl témata vysvětlovat, ale skrze hluboký emoční zážitek divákům dává impulz k otázkám a diskuzi.
Vzhledem k významnosti zpracovávaných společenských jevů jako jsou dezinformace, polarizace, nebezpečí internetu, mezigenerační propast nebo uprchlická krize soubor zpřístupňujeme své inscenace školám ve speciálních dopoledních reprízách. Součástí dopoledního programu je vždy úvodní dramaturgická kontextualizace a následná diskuze s tvůrci nebo odborníky.
Vyvíjíme také doprovodné workshopy, které se zážitkovou formou věnují jednotlivým tématům do větší hloubky.
Najdete nás v Centru současného umění DOX na Praze 7, kde hrajeme svá představení v multifunkčním sále DOX+ a realizujeme workshopy na zkušebně nebo ve vzdělávacích prostorech.
Školám nabízíme:
– dopolední představení
– workshopy
– diskuze s odborníky
– flexibilní přizpůsobení programů dle potřeb třídy či zaměření předmětu
Kontakt:
V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte obrátit na vedoucí edukačních programů:Markéta Hrehorová
marketa@farminthecave.com
+420 774 703 768
Níže naleznete naši aktuální nabídku programů dle jednotlivých projektů.
Pohybová inscenace Český hrdina vychází z rozhovorů s novinářkou Ivanou Svobodovou, která navštěvuje lidi v různých koutech Česka a sleduje dopad politiky i dezinformací na jejich životy. Jedna z jejích „misí“ ji zavedla až do obýváku důchodce, který se ve snaze zachránit naši zem od „nebezpečných imigrantů“ stal „prvním českým teroristou“: „To vás zaujme, že někdo pokácí stromy, chce vykolejit vlak, a předstírá, že je muslim.“ Představení otevírá dialog o síle politického marketingu, dezinformací i polarizaci.
Součástí představení je vždy dramaturgický úvod a diskuze s tvůrci.
Nejbližší termíny dopoledních představení:
5. listopadu 2024
27. ledna 2025
Doporučený minimální věk: 14 let
Cena vstupenky: 150 Kč za studenta, pedagogický doprovod zdarma
Kde: Centrum současného umění DOX, multifunkční sál DOX+, Poupětova 3, Praha 7
Jak funguje politický marketing? Je to nástroj k manipulaci nebo pomáhá voličům v rozhodování? Jak bychom se v roli politiků zachovali my? Jak by nás ovlivnil hlad po moci? A co je vlastně zodpovědností voličů? Proč nevolíme podle volebních kalkulaček?
Workshop Umění politického marketingu je založený na hravé interaktivní simulaci předvolební kampaně a studentům zážitkovou formou předstuje, jak funguje politický marketing. Studenti si vyzkouší jaké je řídit politickou kampaň a jaké dopady mohou mít jejich rozhodní na hlasování občanů i na svět jako takový. V roli voličů si studenti zažijí jak těžké je rozhodování před volbami a jak jejich finální volbu ovlivňují volební kalkulačky, diskuzní formáty i sociální sítě.
Na vývoji workshopu s Farmou v jeskyni spolupracovali Otto Eibl, odborník na politický marketing a Tereza Vodičková, ředitelka asociace Občankáři.
Workshop se vztahuje k několika oblastem Rámcového vzdělávacího programu pro gymnázia a střední odborné školy: Občan a právo, Člověk ve společnosti, Morálka všedního dne, Spolupráce a soutěž, Role mediální produkce a vliv médií.
Praktické informace:
Program je určen studentům ve věku 14 - 19 let a lze jej realizovat v Centru současného umění DOX, Praha 7 nebo kdekoliv po ČR. Délka programu je 120 minut. Maximální kapacita je 30 studentů. Cena workshopu je 3600 Kč. Workshop doporučujeme kombinovat s představením Český hrdina.
Hrají na nás politici divadlo? V čem se podobá vztah politika a voliče vztahu mezi hercem a divákem? Jak politici i herci využívají svoji řeč těla (neverbální komunikaci) aby zapůsobili na své voliče/diváky?
Interaktivní divadelně-vzdělávací workshop Politika jako divadlo studentům ukáže, jakými způsoby politici i herci využívají gesta, postoje, držení těla a další prvky nonverbální komunikace, aby na nás emočně zapůsobili. Studenti si sami vyzkouší, co v nich určitá gesta vyvolávají za emoce a jak je sami mohou využívat v běžném životě. Workshop probíhá v autentickém prostředí divadelní zkušebny souboru Farma v jeskyni, které studenty dovoluje otevřít se nevšením přístupům a inspiruje kreativitu.
Na vývoji workshopu s Farmou v jeskyni spolupracovala Eva Dvořáková, odbornice na neverbální komunikaci a vyučující na HAMU.
Workshop se vztahuje k několika oblastem Rámcového vzdělávacího programu pro gymnázia a střední odborné školy: Občan a právo, Člověk ve společnosti, Morálka všedního dne, Spolupráce a soutěž, Role mediální produkce a vliv médií.
Praktické informace:
Program je určen studentům ve věku 13 - 17 let a probíhá v Centru současného umění DOX, Praha 7. Délka programu je 120 minut. Maximální kapacita je 30 studentů. Cena workshopu je 3600 Kč. Workshop doporučujeme kombinovat s představením Český hrdina.
Ve spolupráci s odborníky a za podpory Nadace ČEZ jsme vytvořili edukační videa o politickém marketingu a dezinformacích. Videa mohou sloužit jako rozšíření výuky i jako impulz k diskuzi ve třídě před návštěvou představení Český hrdina.
Mladí lidé mohou být na internetu vystaveni extrémním názorům o aktuálním stavu společnosti. Nejčastěji se tak děje důsledkem cílené propagandy a náboru extremistických organizací na sociálních sítích, fórech i v on-line hrách. Mohou se tak snadno stát oběťmi tzv. on-line radikalizace.
Multimediální inscenace Commander zkoumá problematiku radikalizace mladistvých skrze pohybové divadlo s živou hudbou a film s dětskými herci. Dílo režiséra Viliama Dočolomanského pracuje s dialogy převzatými ze skutečných chatů extremistické on-line skupiny, kterou pod profilem Commander vedl třináctiletý chlapec z Estonska. Na jevišti performeři ukazují, jak sociální sítě podporují polarizaci a radikalizaci. Film zas odkrývá konverzace, které teenageři původně vedli v anonymitě chatovacích místností.
Představení je zasazeno do kontextu problematiky interaktivním workshopem a v diskuzi po představení se studenti setkají i se samotnými tvůrci.
Doporučený minimální věk: 15 let
Cena vstupenky: 150 Kč za studenta, pedagogický doprovod zdarma
Kde: Centrum současného umění DOX, multifunkční sál DOX+, Poupětova 3, Praha 7
Nejbližší termíny dopoledních představení:
25. listopadu 2024
11. února 2025
Během interaktivního workshopu si žáci vyzkouší, jak snadné je mít “radikální” názory o nevinných tématech. Hlavní aktivitou programu je řízená debata o kontroverzních tématech, o kterých se mladí lidé často dozvídají prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Zde snáze narazí na radikalizované názory a kvůli algoritmům se mohou navíc postupně lapit do pasti králičí nory jednostranného pohledu na svět. Program se nesnaží kontroverzní témata vysvětlovat, ale jeho cílem je posílit hodnoty jako objektivita, ověřování informací, respektování názorů druhých, ochota přehodnotit svůj názor a uznat chybu.
Workshop se vztahuje k několika oblastem Rámcového vzdělávacího programu: Občan a právo, Člověk ve společnosti, Morálka všedního dne, Spolupráce a soutěž, Role mediální produkce a vliv médií.
Praktické informace:
Program je určen studentům ve věku 13 - 19 let a lze jej realizovat v Centru současného umění DOX, Praha 7 nebo kdekoliv po ČR. Délka programu je 130 minut. Maximální kapacita je 30 studentů. Cena workshopu je 3600 Kč. Workshop doporučujeme kombinovat s představením Commander.Workshop je realizován ve spolupráci s organizací Linkin Sphere, která se věnuje primární prevenci rizikového chování na internetu.
Pokud se chcete o on-line radikalizaci mladistvých dozvědět více, připravili jsme ve spolupráci s odborníky podrobné informace i výukové materiály, které jsou dostupné na portále O2 Chytrá škola.
Vydávají se na cestu. Ze strachu. Bez záruk. Cesty tří lidí se protnou na útěku. Poutáni k sobě navzájem překonávají území úzkosti, odvahy, selhávání a soucitu. Hledají útočiště ve světě, který o ně nestojí. Když není kam se vrátit, zbývá jen procitnout. Představení se inspirovalo rozhovory s komunitou mladých lidí, žijících v Londýně, kteří na útěku prožili hraniční životní situace. Scénická kompozice balancuje na pomezí fyzického divadla a koncertu v podání sedmi výjimečných hudebních a tanečních performerů.
Nejbližší termíny dopoledního představení: březen 2025