Projekt vyvrcholil 13. června 2022 premiérou multižánrové inscenace.
Pohybové divadlo ukazuje společnost tvořenou nezralými jedinci, kteří svůj život nežijí, ale hrají jako hru. Soutěží o své místo ve světě, jdou za odměnami a musí neustále dokazovat svůj výkon a vhodnost pro pozici, kterou zastávají, aby se udrželi v „levelu“. Jinak vypadávají ze hry. Jsou skutečně dospělí, nebo jsme společenstvím posedlých hráčů, kteří se a chovají jako děti, bez plného vědomí důsledků svého jednání?
Audiovizuální část přesazuje autentické dialogy z virtuálního prostředí do situací v reálném světě a ukazuje děti v polohách, v jakých si je nedokážeme představit a v jakých je ani nechceme vidět. Dětské rozhovory o sexu, smrti a nenávisti mají temně mrazivou atmosféru, která balancuje na hranici absurdity, humoru a znepokojení.
Edukační program Commander v akademickém roce 2022/23 nabízí školám zdarma primární prevenci on-line radikalizace. V rámci programu bude navázaná celoroční spolupráce jak s třídním kolektivem, tak i s pedagogickým sborem a školou. Žáci druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků gymnázií by měli po absolvování čtyř tematicky i formátem odlišných workshopů posílit svou schopnost empatie, vnímat přínos diskuze i střetu s odlišnými názory, uvědomit si své vlastní předsudky a rozpoznat různé druhy násilí z předsudků, cítit se lépe ve vlastním těle a získat větší sebejistotu.
Instalace Commander je součástí výstavy "Nadějné vyhlídky, dítě v současném českém umění" v Centru současného umění DOX (od 10.11.2021 do 24.4.2022). Výstava se věnuje tematice zrození a začátku života, období, které je plné zvratů a očekávání, zdánlivé nevinnosti, ale i krutosti. Obrazy dětství se věkem mění a podléhají zapomínání, je to idealizovaný čas. V moderní společnosti, od 19. století, se role dítěte začíná proměňovat rychleji, dětství se stává tématem, které je třeba studovat a řešit, tedy řídit a kontrolovat.
Autorem projektu Commander je Farma v jeskyni. Soubor Viliama Dočolomanského v roce 2022 oslaví dvacet let od svého vzniku. Z počátku soubor hledal způsoby jak na diváka přenést lidské zkušenosti, které nelze vysvětlit slovem. Inspiraci nacházel při setkání s lidmi různých etnik a kultur po celém světě. Z „divadelní laboratoře“ se Farma v jeskyni vyvinula v angažované těleso jehož autorská tvorba přesahuje různé druhy umění, i umění samotné. Zaměřuje se na současné společenské jevy, jejichž dopadu se nevyhneme, ale přesto je ještě plně nevnímáme. Noří se do témat, která zpracovává prostřednictvím různých uměleckých tvarů a vzdělávacích formátů. Od roku 2018 působí Farma v jeskyni jako rezidenční soubor Centra současného umění DOX, se kterým sdílí odvahu vyjadřovat se uměním k palčivým tématům a překračovat zavedené hranice kulturního světa. Neváhá nabourávat obvyklé způsoby myšlení a otevírat nové náhledy na dění ve společnosti i chápání jednotlivých uměleckých forem.