Jeden večer – dvě umělecké formy. Jedno téma – dva světy. Audiovizuální projekce s dětskými herci – a pohybové divadlo s dospělými performery. On-line radikalizace dětí vs. nedospělé chování společnosti. Dynamika pohybu performerů, tep živé hudby a zneklidňující obrazy společně vytvoří nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení.
Premiérou pohybového představení a audiovizuální inscenace s dětskými herci vyvrcholil stejnojmenný umělecký projekt souboru Farma v jeskyni, který zkoumá on-line radikalizaci dětí a dospívajících. Obě umělecká díla pracují s dialogy převzatými ze skutečných chatů extremistické on-line skupiny, kterou pod profilem Commander vedl třináctiletý chlapec.
Audiovizuální část přesazuje autentické dialogy z virtuálního prostředí do situací v reálném světě a ukazuje děti v polohách, v jakých si je nedokážeme představit a v jakých je ani nechceme vidět. Dětské rozhovory o sexu, smrti a nenávisti mají temně mrazivou atmosféru, která balancuje na hranici absurdity, humoru a znepokojení. Představení oproti tomu převážně prostředky pohybového divadla zobrazuje společnost nezralých dospělých, kteří svůj život hrají jako hru. Dynamika pohybu performerů, tep živé hudby a zneklidňující obrazy společně vytváří nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení.
Inscenace nese nezaměnitelný umělecký rukopis souboru Farma v jeskyni. Obě její části – pohybovou i audiovizuální – vytvořil kreativní tým pod vedením Viliama Dočolomanského. Tvorba mezinárodně oceňovaného divadelního souboru Farma v jeskyni spojuje fyzické divadlo, video, film a živou hudbu do jednotné umělecké výpovědi a dlouhodobě se zabývá zkoumáním současných a opomíjených společenských témat. V roce 2022 soubor slaví výročí dvaceti let své existence.
Účinkující (divadelní část): Andrej Štepita, Gioele Coccia, Nicolas Garsault, Barbora Ješutová, Matuš Szegho, Hana Varadzinová, Štěpán Janoušek, Šimon Janák
Účinkující (audiovizuální část): Julian Hajduk Brown, Heřman Tajovský, František Souček, Tomáš Richard Brenton, Michal Vrubel, Kryštof Brož, Kryštof Koníček, Oliver Vyskočil, Mikuláš Rychetský a další.
Projekt Commander vznikl v koprodukci s Centrem současného umění DOX a LOFFT – DAS THEATER a za podpory Nadace PPF, Ministerstva kultury České republiky, Magistrátu hlavního města Prahy, Evropského sboru solidarity a města Lipsko. Partnery projektu jsou O2 Chytrá škola, Prague Music Performance a Stable-Studios.
Reprízy představení 16. a 17.6. 2023 jsou součástí programu PQ+.
PQ+ je doprovodný program festivalu Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru pro prezentaci současné české scénografické a divadelní tvorby mezinárodnímu odbornému publiku.
Výzkum Marie Jun, Markéta Hrehorová, Monika Kaššaiová, Kristýna Bartošová, Hana Varadzinová, Viliam Dočolomanský
Vizuální identita projektu Patrik Svoboda
_____________________
Část I
Koncept, režie, choreografie Viliam Dočolomanský
Dramaturgie Sodja Lotker, Markéta Hrehorová
Hudba Štěpán Janoušek
Asistenti režie Hana Varadzinová, Jan Rajmont
Video design Erik Bartoš, Sláva Pecháček, Karel Šindelář
Scénografie Lucia Škandíková
Světelný design Felice Ross
Zvukový design Eva Svobodová
Světla Lukáš Jíra, František Fabián
Zvuk Eva Svobodová, Adam Veselý
Video operátor Jakub Krejčí
Spolupráce na výzkumu pohybu Eliška Vavříková
Produkce Anely Jeromin, Sophia V. Q. Stoltz, Anna-Maria Zwyrtek, Ondřej Wald
Technická produkce Filip Rohde, Jan Rajmont
Technická spolupráce Leoš Válka, DOX, Stable-Studios
_____________________
Část II
Střih Karel Šindelář
Režie Viliam Dočolomanský
Kamera Václav Fronk
Scénář Viliam Dočolomanský, Marie Jun, Markéta Hrehorová
Dramaturgie Markéta Hrehorová, Sodja Lotker
Filmová supervize Radim Špaček
Hudba Marcel Bárta, Aigel
Architekt Lucia Škandíková
Výkonný producent Jan Horáček
Produkce Anely Jeromin, Hana Varadzinová, Markéta Hrehorová
Casting Farma v jeskyni, Kristýna Bartošová
Asistent režie Robert Beca, Manlai Erdembileg
Lokace David Jánský
Postprodukce UPP
Zvuk Jiří Graf, NAPA Records